Mākslīgā akmens kopšana

Corian® Kopšana un uzturēšana
Sākotnēji Corian® / Kerrock® / Avonite® / Lyric® / Montelli® darba virsmai ir satīna spīdums, taču lietošanas laikā Corian® un citi sintētiskā akmens veidi iegūst gludu, zīdainu struktūru, ko var salīdzināt ar smalku sudrablietu mirdzumu, turklāt uzlabojas arī tīrīšanas īpašības. Lai spīdums veidotos vienmērīgi, pirmo mēnešu laikā vienu vai divas reizes mēnesī izmantojiet maigu abrazīvu pulverveida spodrinātāju, vai abrazīvu krēmveida tīrīšanas līdzekli. Ar apļveida kustībām notīriet virsmu ar mitru sūkli vai drānu, tad noskalojiet un noslaukiet, un nosusiniet ar papīra dvieli vai mīkstu drānu.

Kā tīrīt Corian® virsmas un izlietnes
Corian® pats neattīrās, lai kas jums būtu stāstīts! Taču to ir viegli kopt. Ikdienas tīrīšanai izmantojiet vienkāršāko veidu. Lai gan Corian® šķidrumu neuzsūc, labāk tomēr virsmu noslaucīt, tiklīdz kas izlijis. Tīrīšanai izmantojiet līdzekli uz amonjaka bāzes, kas paredzēts cieto virsmu tīrīšanai, vai parasto trauku mazgāšanas līdzekli. Tīriet virsmu vai izlietni kā parasti – ar mitru drānu un tīrīšanas līdzekli, to kārtīgi noskalojot un noslaukot, lai likvidētu tauku un eļļas traipus, vai apsmidzinot ar cieto virsmu tīrīšanai paredzētu līdzekli, atstājot dažas minūtes, tad noskalojot vai noslaukot ar mitru un pēc tam ar sausu drānu. Ja daži traipi ir grūtāk notīrāmi, uzberiet uz tiem mazliet maiga abrazīvā pulvera un atstājiet dažas minūtes, pēc tam ar apļveida kustībām noberziet to ar mīkstu drānu, noskalojiet un noslaukiet sausu.
Vienu vai divas reizes nedēļā veiciet profilaktisku izlietnes uzkopšanu. Izmantojot mazgāšanas līdzekli vai līdzekli cietu virsmu tīrīšanai, notīriet visas tauku un eļļas paliekas, kas radušās, gatavojot ēdienu. Daļēji piepildiet izlietni ar siltu (ne verdošu) ūdeni un pievienojiet 1 – 2 tējkarotes (5 – 10 ml) šķidrā balinātāja, un atstājiet to uz dažām stundām vai nakti. Šķīdumam nav jābūt koncentrētam. No rīta izlietne būs tīra, bet jūs būsiet pielikuši pavisam nedaudz pūļu.

Kā cīnīties ar niknākajiem ienaidniekiem
Zīmes, ko atstāj katlu un pannu metāls (jo īpaši alumīnijs un čuguns), redzamas uz Corian® izlietnēm tieši tāpat kā uz porcelāna, keramikas vai akrila virsmām. Arī traipi, kas rodas, gatavojot ēdienu, tāpat krāsaini traipi no vīna, tējas, kafijas, augu eļļas un ēdiena paliekām uz Corian® izlietnēm veidojas tieši tāpat kā uz nerūsējošā tērauda izlietnēm, kur tie ir mazāk pamanāmi uz tumšākas pamatkrāsas. Ciets ūdens atstāj redzamas zīmes uz Corian® tieši tāpat kā uz stikla, un tādēļ pēc lietošanas izlietne jānoslauka sausa ar mīkstu drānu vai papīra dvieli.
Vispirms pamēģiniet vienkāršus tīrīšanas paņēmienus. Ja tas nelīdz, tīriet ar maigu abrazīvu pulverveida balinātāju vai mīkstu krēmveida abrazīvo tīrītāju, ko izmantojāt spīduma radīšanai. Veicot parasto tīrīšanu, neizmantojiet abrazīvos plastikāta sūkļus. Tikai tad, ja traipi ir patiesi noturīgi, piemēram, liliju ziedputekšņi vai safrāns, vai arī izlietne ir stipri saskrāpēta, izmantojiet rupjāku abrazīvo pulveri vai abrazīvo plastikāta sūkli, piemēram Scotch-Brite. (Ja esat izmantojuši abrazīvo tīrītāju vai sūkli, pēc tam vienmēr atjaunojiet spīdumu, izmantojot maigu abrazīvo pulverveida balinātāju vai maigu krēmveida abrazīvo tīrītāju, un, beržot apļveida kustībām, sapludiniet noberzto vietu ar pārējo virsmu.) Ap izlietnes noteku un krānu mēdz izveidoties kaļķakmens nogulsnes*, izmantojiet parasto saimniecības līdzekli kaļķakmens noņemšanai, ievērojot tā izgatavotāja norādes. Tikai nepieciešamības gadījumā nogulšņu noņemšanai izmantojiet abrazīvo sūkli, pēc tam izlietni rūpīgi noskalojot un nosusinot. Atjaunojiet spīdumu, kā norādīts iepriekš.

*Vannas istabu izlietnēm un dušas sienām parasti vajadzīga tikai ikdienas tīrīšana un noslaucīšana, ja vien nav nepieciešama rūpīgāka kaļķakmens, ziepju nogulšņu vai ūdens
pilienu tīrīšana. Nogulšņu izveidošanos ietekmē jūsu ūdens kvalitāte.

Aizsardzība pret bojājumiem
Karstums:
Lai karstuma ietekmē nerastos nejauši bojājumi, vispirms novērsiet to rašanās iespēju:

  • Zem virtuves traukiem vienmēr lieciet karstuma aizsargu vai paliktni (ar gumijas apakšu), vai arī vispirms ļaujiet traukiem atdzist uz pavarda. Nekad nelieciet karstu pannu, jo īpaši čuguna pannu, tieši uz Corian® virsmas vai izlietnē. Liels karstums var sabojāt jebkuru virsmu!
  • Ja jums jāliek izlietnē karsta panna, palieciet zem tās izlietnes paliktni, sūkli vai audumu. Vislabāk tomēr ļaut traukam mazliet atdzist vai ieliet tajā nedaudz auksta ūdens.

Lejot verdošu šķidrumu tieši izlietnē, pirms tam atgrieziet aukstā ūdens krānu!

Skrāpējumi:
Ikdienas lietošanā Corian® virsmā radīsies nelielas nodiluma zīmes, tāpat kā citiem materiāliem.
Laiku pa laikam veiciet profilakses tīrīšanu, kā aprakstīts iepriekš. Tumšākas krāsas virsmām nodilums var kļūt redzams ātrāk, par tām arī vairāk jārūpējas, tieši tāpat kā par tumšas krāsas koku. Taču, ja Corian® virsmā nejauši radusies neliela skramba vai pat virsma saskrāpēta (piemēram, pavelkot katliņu vai tosteri, vai neglazētu keramiku), visbiežāk jūs paši varēsiet atjaunot virsmas iepriekšējo izskatu.

Neiesakām griezt un kapāt tieši uz Corian® – tā jūs izrobosiet darba virsmu! Izmantojiet tam paredzēto griešanas dēlīti.

Izlijušas ķīmiskas vielas:
Nejauši izlijušas spēcīgas ķīmiskas vielas (piemēram, krāsas noņēmējs, otu, metāla vai cepeškrāsns tīrīšanas līdzeklis, vielas, kuru sastāvā ir metilēna hlorīds, cauruļu tīrīšanas līdzeklis, kura sastāvā ir skābe, nagu lakas noņēmējs uz acetona bāzes utt.) nekavējoties jāaizskalo ar lielu daudzumu ziepjūdens, lai novērstu virsmas bojājumus. Ja izlijusi nagu laka, jāizmanto nagu lakas noņēmējs, kura sastāvā nav acetona, pēc tam tas jānoskalo ar ūdeni.
Neatklāta vai ilgstoša ķīmisko vielu iedarbība Corian® var sabojāt tik stipri, ka var rasties nepieciešamība pēc speciālista palīdzības.
Corian® vērtība meklējama apstāklī, ka pat pēc daudziem lietošanas gadiem darba virsma izskatīsies labi. Lielāko daļu bojājumu ir iespējams novērst, tāpat arī atjaunot virsmas sākotnējo izskatu un īpašības. Tā ir izturīga, labojama, vienkārši kopjama un vizuāli pievilcīga virsma.

Mākslīgā akmens kopšana (.pdf)